Tipy na výlety
po celý rok

Výlety, atrakce, zábava

Nejbližší termální koupaliště Velké Losiny s celoročním provozem (léčebné procedury, teplota vody 36°C).

Nejbližší lyžařské středisko 300 m Vysoká.

Dolní Morava stezka v oblacích, Lanové centrum (6 - ti sedačková lanovka, bezplatné parkování, dětský park, večerní lyžování, dlouhé sjezdovky, ski servis, umělé zasněžování, lyžařská škola, půjčovna lyží).

Františkov 10 km s nočním lyžování a s restaurací, SKI Loučná nad Desnou 25 km (noční lyžování, umělé zasněžování, půjčovna lyží a lyžařská škola), SKI areál Přemyslov 15 km (4 sjezdovky, 4 sedačková lanovka, 2 vleky, skiservis, lyžařská škola, půjčovna, umělé zasněžování), SKI areál Kouty nad Desnou 21 km (6 - ti sedačková lanovka, bezplatné parkování, dětský park, večerní lyžování, 2 km dlouhé sjezdovky, ski servis, umělé zasněžování, lyžařská škola, půjčovna lyží).

Výlety do okolí: Z Ramzové lanovka na Šerák, jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku, Lipová - Lázně, Kralický Sněžník pramen řeky Moravy, přečerpávací vodní el. nádrž Dlouhé Stráně, rašeliniště a mechová jezírka na Rejvízu.

Možnosti koupání: přehrada Krásné, Hynčice pod Sušinou - rybník Úžas, koupaliště Králíky, termální koupaliště Velké Losiny, Velké Losiny - termály, koupaliště Rapotín, koupaliště Ruda nad Moravou, bazén Mezilesí, koupaliště Šumperk - Bratrušák, koupaliště Bludov - Vlčí Důl, bazén Šumperk - Aquacentrum, Štíty - Acrobat Park.

Blízká lyžařská střediska: Malá Morava - Vysoká, Hynčice - Kraličák, Dolní Morava - Větrný vrch, Dolní Morava - Sněžník, Stříbrnice - Návrší, SKITECH Kunčice, X-park Františkov, Branná, Panorama - Štědrákova Lhota.

Osm kilometrů od Hanušovic pod horským masivem Kralického Sněžníku leží Vysoká - další z částí Malé Moravy.

Nejvýznamnějším rodákem obce Vysoká byl Franz Schubert, otec světoznámého hudebního skladatele, u něhož jen málokdo ví, že jsou jeho kořeny spojeny s Malou Moravou a jejím okolím. Na památku slavného rodáka byla vystavěná kaple. Ta byla v nedávné době kompletně zrestaurována za pomoci finančních darů rakouských a německých sudetských obyvatel a míří k ní každý, kdo osadu Vysoká navštíví. Při lesní cestě do Vysokých Žibřidovic pak stojí Boží muka, kaplička z 19. století.

Malá Morava - to je nejen podhorská obec na pomezí Čech a Moravy na svazích Králického Sněžníku, ale i ideální místo pro strávení několika dní v odloučení od rušného každodenního shonu a spěchu. Ubytování a rekreace v obci Malá Morava není jen ubytování v místech, kde svou pouť začíná řeka Morava, ale i ubytování uprostřed neporušené přírody, kde vám plíce naplní čistý vzduch a oči zklidní pohled na okolní zelené lesy.

Svou polohou mezi dvěma pohořími nabízí Malá Morava rekreační využití po celý rok. V létě plní chaty a chalupy v podhůří Králického Sněžníku vyznavači cykloturistiky, v zimě zase hledají ubytování v Malé Moravě lyžaři a běžkaři. Bezezbytku tady platí, že Malá Morava nabízí pohádkové ubytování v srdci moravských hor.

Přehled aktivit v okolí najdete na této adrese:  https://www.mala-morava.cz/

Bobová dráha

Stačí si sednout, pohodlně se opřít a pak už jen pustit brzdu a nechat si vlasy česat větrem.              V sportovním a relaxačním resortu v Dolní Moravě mají jednu z nejdelších bobových drah v Česku. A na rozdíl od jiných zařízení podobného typu funguje celoročně. Takže jízdou na ní můžete klidně zakončit celodenní lyžovačku.

Časová a fyzická náročnost

Kolik času si na bobovou dráhu vyhradit? To záleží na tom, jestli se k ní vydáte autem nebo pěšky. Díky automobilu zvládnete návštěvu bobové dráhy z Malé Moravy, včetně několika jízd, za dvě až tři hodinky, pokud se k ní vydáte pěšky, pak si na tento výlet vyhraďte celý den - a ideálně nazujte i kvalitní obuv, protože po turistických stezkách je to k bobové dráze U Slona rovných 12 kilometrů.

Kudy k bobové dráze?

Na výběr máte ze dvou možností - vyrazit můžete automobilem, nebo po svých.

Cesta autem

Vyjeďte z Malé Moravy a po silnici 312 se vydejte do Červeného potoka. Tady jen pár metrů za penzionem Na Červeném Potoku odbočte doprava na vedlejší silnici a vydejte se do Dolní Moravy. Tu projedete a pak už se necháte navigovat ukazateli. Po ujetých 12 kilometrech a zhruba 15 minutách od vyjetí z Malé Moravy byste měli být na místě.

Cesta pěkně po svých

Tato cesta vám zabere dobré tři hodiny, protože pěšky po stezkách je to k bobové dráze 12 kilometrů - nejdříve do kopce až těsně pod vrchol Slamník a pak zase pěkně z kopce dolů.

Z Malé Moravy se pěšky vydejte na konečnou stanici autobusu ve Skleném a odtud po zelené turistické značce podél kaskád a vodopádu Malé Moravy až na rozcestí Pod Babuší. Na něm odbočte na modrou značku a okolo vrchu Slamník sestoupejte dolů k resortu v Dolní Moravě. Nazpět můžete stejnou cestou nebo po silnici.

Zajímavosti

Bobová dráha U Slona je součástí nově zrekonstruovaného sportovního areálu v Dolní Moravě. A rozhodně stojí za to ji vyzkoušet! Vždyť jde o jednu z nejdelších bobových drah v Česku! Navíc se tu místy budete prohánět až šest metrů nad zemí. Ale nebojte - okolo dráhy jsou umístěné bezpečnostní sítě, takže se vám opravdu nemůže nic stát.

Dráha je v provozu celoročně - mění se jen otevírací hodiny, v závislosti na ročním období. Dítě za jednu jízdu zaplatí 50 korun, dospělý 70 korun. Případně si rovnou můžete pořídit permanentku na pět jízd - pro dítě za 200 Kč, pro dospělého za 300 Kč. Mimochodem, dráha má na délku téměř kilometr!

Areál má i certifikaci "Cyklisté vítáni" - dorazit tak můžete i na kolech. A kromě horské dráhy si tu můžete vyzkoušet lezení v obrovském lanovém centru, půjčit si vozítko Segway, nebo prostě jen tak posedět v místní hospůdce U Slona.

Rozhledna Klepý

Jaké to je koukat do krajiny ze "Střechy Evropy"? Moc pěkné, zvlášť když můžete vystoupat ještě o kousek výš - na dřevěnou rozhlednu, která zdejší krajině sluší. A s označením "Střecha Evropy" si opravdu neděláme legraci - vždyť vrch Klepý je evropským rozvodím - střechou, ze které stéká voda do tří různých moří...

Jak dlouho a jak těžce?

Z autobusové zastávky Dolní Morava je to po svých a po značených turistických stezkách asi pět kilometrů chůze - s tím, že zhruba první dvě třetiny trasy se stoupá a poslední třetina se jde po hřebeni. Stejná vzdálenost vás pak čeká na zpáteční cestě. Na výlet volnou chůzí na rozhlednu Klepý je tak dobré si vyhradit minimálně čtyři hodinky.

Kudy na rozhlednu Klepý

Nejsnáze se k rozhledně dostanete od konečné zastávky autobusu v Dolní Moravě, která je poblíž Malé Moravy. Vystoupejte k restauraci Na Rozcestí, pak se dejte vlevo přes mostek a pak už jen stoupejte po modré ke státní hranici. Podél hraničních patníků dojdete až na vrchol.

Pokud bychom použili značení na rozcestnících, pak stoupejte v tomto směru: Dolní Morava, bus, konečná; Dolní Morava bus; Pod Klepáčem; Pod Sršňovkou; Horní Morava CZ/PL.

Mimo to existuje i druhá červená trasa - značení na rozcestnících: Králíky, nám.; Prostřední Lipka žst.; Roudný; Heřmanice U křížku; Pod Klepáčem; Pod Sršňovkou; Horní Morava CZ/PL.

Zajímavosti

Rozhledna, která stojí na vrcholu Klepý, je turistům k dispozici od jara roku 2010, kdy byla finálně dokončena a zároveň slavnostně otevřena. Přístupná je celoročně a vstup je volný. Jediné, co musíte zdolat, jsou schody, po kterých vystoupáte až na vyhlídkovou plošinu ve výšce zhruba pětadvaceti metrů.

Klepý se v některých materiálech objevuje i pod názvem "Klepáč" - význam je v obou případech nicméně téměř stejný. Vrch dostal svůj název podle ohromných kamenných polí, která jsou těsně pod vrcholem. Kameny na těchto polích jsou v neustálém pomalém pohybu a při došlápnutí vydávají charakteristický klapavý zvuk - odtud tedy název Klepý, případně Klepáč.

Klepý je evropským rozvodím a občas se mu proto přezdívá i Střecha Evropy. Vody z jeho svahů odtékají do tří moří, což je evropský unikát. Pokud voda spadne na jihovýchodní svah, pak pravděpodobně skončí v některém z vodních toků, které tečou do Moravy, následně do Dunaje a ve finále tedy do Černého moře.

Voda z jihozápadních svahů se prostřednictvím menších toků nakonec dostane do Labe a tedy do Severního moře. A voda ze severozápadních svahů končí v povodí Odry a nakonec tedy v Baltském moři.

Tip!

Na vrcholu není žádný kiosek ani bufet, proto se vybavte dostatečně velkou svačinou, případně se občerstvěte ještě v chatě Na Rozcestí, ve které funguje restaurace.

Další tipy na výlety

 • Bobová dráha u Slona v Dolní Moravě
 • Rozhledna Klepý
 • Ski areál Kouty - nejlepší lyžovačka na Moravě
 • Velké Losiny
 • Hora Matky boží a Svaté schody
 • Za lyžovačkou do Dolní Moravy
 • Procházka do okolí Podlesí
 • Vodní elektrárna Dlouhé Stráně
 • Králická pevností oblast
 • Na Králický Sněžník za pramenem Moravy
 • Cesta na Praděd